Hopp til hovedinnhold
Klimaendringer som følge av miljøpåvirkning er en av vår tids største samfunnsutfordringer. I AF skal vi halvere vårt fotavtrykk. Vi jobber systematisk med vårt fotavtrykk innen klimagassutslipp, sirkulærøkonomi og natur- og miljøpåvirkning. Å halvere fotavtrykket innebærer å integrere klima- og miljøarbeid i alle våre forretningsmessige aktiviteter.

For å lykkes i vårt klima- og miljøarbeid, vil vi kvantitativt måle og redusere klimagassutslipp i egen virksomhet og i verdikjeden. Vi skal også redusere avfallsmengder, øke materialgjenvinningen og bidra til bedre ressurseffektivitet. Ved å utvikle kompetanse om bærekraftige løsninger og ha innsikt i vårt eget fotavtrykk, skal AF Gruppen være ledende i å løse viktige samfunnsutfordringer.  

  • AF-selskapet Aeron har levert HVAC-systemer til Norleds nullutslipps batteriferjer.
  • Rimol Miljøpark
    Betong Øst og AF Gruppen har samarbeidet om å utvikle en betong der resirkulerte masser fra Rimol Miljøpark kan erstatte sand i tilslaget.
  • Gimsøystraumen Bru i Lofoten rehabiliteres av AF-selskapet Consolvo ved installasjon av katodisk beskyttelse. Korrosjonen på jernet stoppes ved å tilføre en svak elektrisk spenning mellom node og jern (katode). Metoden vil øke levetiden på broen med 30–40 år.
  • Tøyenbadet har mange miljøtiltak
    Tøyenbadet gjenbruker renset regnvann fra det blågrønne taket og reduserer dermed bruken av vann fra offentlig ledningsnett. I tillegg bidrar taket til bedre luftkvalitet og biologisk mangfold.