Hopp til hovedinnhold

Nytt togverksted på Kvaleberg

På Kvaleberg i Stavanger har AF Gruppen bygget nytt togverksted for Bane NOR Eiendom. Her repareres og vedlikeholdes togene på Sørlandsbanen.

Prosjektstatus

    Mar 2018
    Des 2019

    Verkstedet omfatter to innvendige spor samt et utvendig servicespor. Det er også et utvendig parkeringsspor og tilhørende jernbaneinfrastruktur for ankomst til anlegget. I et sidebygg til verkstedet er det etablert nye administrative lokaler, garderober og sosiale samt tekniske rom.

      AF Gruppen

      Kvaleberg

      Fremtidsrettet

      Konkurranseutsettingen av Trafikkpakke 1 (Sørlandsbanen, Jærbanen og Arendalsbanen) var foranledningen til byggingen av det nye verksted på Kvaleberg, to kilometer utenfor Stavanger sentrum. 

      Den nye verkstedbygningen er 130 meter lang, noe som gjør det mulig å vedlikeholde 110 meter lange fjerntog. Avansert teknikk åpner for effektivt vedlikehold av ulike typer togmateriell.

      Prosjektinformasjon

      Prosjekttype: Samferdsel og underjord
      Kunde: Bane NOR Eiendom
      Entreprenør: